Sąnarių skausmas – bene dažniausiai pasitaikanti ortopedinė problema. Dėl įvairių gyvenimo būdo ypatybių ar nelaimingų atsitikimų darbe, namuose, sportuojant arba linksminantis, gali sutrikti normali sąnarių veikla. Esant per mažam ar pernelyg dideliam fiziniam krūviui, sąnarius gali ne tik skaudėti – jie gali pradėti tinti, braškėti, strigti atliekant tam tikrus keliamuosius ar sukamuosius judesius arba lipant laiptais. Laimei, ortopedijos centruose ir ortopedijos klinikose dirbantys specialistai žino ne tik tai, kaip numalšinti sąnarių skausmą, bet ir kaip išspręsti jį sukeliančias sveikatos problemas.
Lietuvoje su sąnarių problemomis dažniausiai susiduria vyresnio amžiaus žmonės, kuriems prireikia klubo sąnario keitimo operacijos – endoprotezavimo. Šios operacijos metu natūralios klubo sąnario dalys yra pakeičiamos dirbtiniais pakaitalais, taip suteikdamos galimybę pacientui vėl normaliai vaikščioti. Taip pat į ortopedijos klinikose dirbančius gydytojus-ortopedus kreipiasi pacientai su plyšusiu kelio menisku. Senyvo amžiaus žmonėms meniskas plyšta dėl sumažėjusio kremzlinio audinio elastingumo, o jauniems pacientams – atvirkščiai – tada, kai elastingumas padidėja.
Dar viena dažnai pasitaikanti sąnarių problema – jų „išėjimas iš vietos“, pasistūmimas, pavyzdžiui, didžiojo kojos piršto iškrypimas, vadinamas hallux valgus deformacija. Sąnarių problemos yra labai rimtas sveikatos sutrikimas, ir negydomas jis gali sutrikdyti normalias judėjimo funkcijas visam gyvenimui. Pajutus pirmuosius sąnarių ligų simptomus, reiktų nedelsiant kreiptis į ortopedijos centre dirbančius gydytojus.
Lengviausia pažeisti mažuosius sąnarius – piršto, plaštakos ar riešo. Vis dažniau pacientai suserga riešo sąnario uždegimu, kurį paskatina nuolatinis darbas kompiuteriu. Norint to išvengti, idealu būtų ryte pramankštinti tiek mažuosius, tiek didžiuosius sąnarius: pradėti nuo kaklą ir stuburą stiprinančių pratimų ir baigti sukamaisiais čiurnos judesiais. Ortopedijos klinikoje gausite naudingų patarimų net tuo atveju, kai sąnario sutrikimas, dėl kurio kreipiatės, yra palyginti nepavojingas sveikatai ir pernelyg nevaržo judėjimo laisvės. Gydytojas-ortopedas gali patarti, kokius pratimus geriausia atlikti ir kokio mitybos plano laikytis norint sustiprinti sąnarius, kurie, kaip jūs jaučiate, gali būti „silpnoji jūsų kūno grandis“.
Ortopedijos centre gali būti atliekami įvairūs sąnarių tyrimai: rentgenologinis ištyrimas, kompiuterinė diagnostika, kraujo tyrimai, artroskopija. Pastarasis tyrimas – tai sąnario apžiūra iš vidaus, atliekama per nedidelius įpjovimus kelyje bei naudojant maždaug pieštuko dydžio operacinį instrumentą – artroskopą, kurio gale pritvirtinta videokamera.
Ortopedijos klinikoje taip pat atliekamos ir sąnarių operacijos, pavyzdžiui, artroskopinės peties, kelio, čiurnos operacijos, iškrypusio kojos nykščio atstatymo operacija, endoprotezavimas, kelio menisko susiuvimo operacija ir kitos. Taip pat tokio pobūdžio gydymo įstaigoje atliekamos pooperacinės procedūros: mankštos, kineziterapija, kitos reabilitacinės procedūros (pavyzdžiui, fiziniai pratimai, atliekami vandenyje, gydomieji masažai).
Nuolat patiriamas sąnarių skausmas gali labai stipriai paveikti ne tik žmogaus fizinę savijautą, bet ir jo psichologinę būseną. Taigi jei patiriate skausmą pats ar pastebite šalia nuo jo kenčiantį artimą žmogų, nedvejokite ir kreipkitės į artimiausiame ortopedijos centre dirbančius gydytojus.